İlim Köşesi

Akrabalar ile Küs durmanın vebali

Akrabalar ile Küs durmanın vebali

Akrabalar ile Küs durmanın vebali

Abdullah b. Ebû Evfâ (r.a) anlatıyor: “Bir arefe akşamı Resûlullah (sallallahualeyhivesellem) ile birlikte oturuyorduk. O sırada Resûlullah (sallallahualeyhivesellem) buyurdu ki:

– Akrabalarından ilgi alâkasını kesmiş (küsmüş) olarak akşamlayan biri varsa bizimle birlikte oturmasın; kalksın gitsin, buyurdu.

Kimse kalkmadı, ancak sohbet halkasının en sonunda bulunan bir adam kalkıp gitti. Aradan bir zaman geçtikten sonra tekrar geldi. Resûlullah (sallallahualeyhivesellem) adama sordu:

– Ne oldu? Sohbet halkasından kimse çıkmazken sen niye gittin? dedi. Adam Resûlullah’a şöyle cevap verdi:

– Ey Allah’ın Peygamberi! Sizin uyarınızı işitir işitmez teyzemin yanına gittim. O bana dargındı. Gelip gitmez olmuştu. Beni görünce,

‘- Seni buraya getiren nedir? Sen böyle yapmazdın, dedi. Ben de ona sizin anlattıklarınızı aktardım. Bunun üzerine birbirimizden özür diledik, Allah için birbirimize dua ettik ve barıştık.

Adam konuşmasını bitirince Resûlullah (sallallahualeyhivesellem),

İlginizi Çekebilir  Ramazan ayı oruçlarının faziletleri ve mükafatları

– Güzel bir davranışta bulunmuşsun. Şimdi otur, dedi.

Akrabalar ile Küs durmanın vebali;
Sonra sahabelere hitaben şöyle buyurdu:

– Şunu iyi biliniz ki, akrabaları birbirine küskün olduğu bir topluma Allah’ın rahmeti inmez.’

(İsbehânî , et-Tergîb ve’t- Terhîb, nr. 2290)

Anlatılan bu haber gösterir ki, kişinin akrabalarından alakasını kesmesi büyük günahlardandır. Bu davranış o kimseye ilahi rahmetin ulaşmasına mani olur. Öyleyse bir an evvel tövbe etmeli ve akrabaları ziyaret edip onların gönlünü almalıdır. Peygamber Efendimizin de ifade ettiği gibi akraba ziyareti, kişiyi Allah’ın rahmetine yaklaştırır, ilahi rahmeti çeker ve onu cehennem azabından uzaklaştırır.

Resûlullah (sallallahualeyhivesellem) şöyle buyurmuştur:

“Akraba ziyareti kadar sevabı acelece verilen bir iyilik yoktur. Allah’ın ahirette ayırdığı azapla beraber dünyada sahibini acele olarak cezalandıracağı iki günah vardır: Azgınlık ve akraba ile ilgiyi kesmek. (Tirmizî, nr 2511; Ebû Davud, 4902)

1 yorum

  • Türkiye’deki akrabalar birbirinin iyiliğini değil kötülüğünü düşünüyor herkes fesat kimse birbirini çekemiyor.

Yorum Yap