Editörün Seçtikleri Namaz - Abdest

Cuma namazı kaç rekat? Nasıl kılınır?

Cuma namazı kaç rekat?

Cuma namazı asıl olarak bakılırsa 2 rekat’tır. Sünnetleri ekleyerek söylemek gerekirse 4 rekat ilk sünnet ve 4 rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekat’tır.

Cuma namazının kaç rekat olduğunu öğrendikten sonra cuma namazı nasıl kılınır? Onu öğrenelim.

cuma namazı

Cuma namazı nasıl kılınır?

Ezan okunup camiye gidildikten sonra ilk olarak Cuma namazı’nın ilk sünnetine niyet edilerek öğle namazının ilk sünneti gibi Cuma namazının dört rekatlık ilk sünneti kılınır. Daha sonra camii içerisinde ikinci ezan okunur ve imam minbere çıkarak Cuma hutbesini okur.

Cuma hutbesi okunurken namaz kılınır mı?

Hutbe esnasında konuşana “sus” demek emr-i bi’l maruf olduğu halde yasaklanıyorsa nafile namaz kılmanın öncelikle yasak olması gerekir.

İmam hutbeyi okuyup bitirdikten sonra minberde dua eder, bu duaya namaz kılarmış gibi içimizden Âmin deriz. Daha sonra kâmet getirilir ve saflar doldurulur. Cemaat ile birlikte Cuma namazı huşu içinde kılınır. Cemaat ile kılınan bu namaz Cuma namazının iki rekâtlık farzıdır.

Cuma namazı ne zaman biter?

Cemaatin büyük bölümü ne yazık ki işleri gereği camiiden çıkarak işyerine döner. Geri kalan cemaat ise Cuma namazının son dört rekâtlık sünnetini kılar. Son sünnette öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

İlginizi Çekebilir  Sabah namazı nasıl kılınır?

Son sünneti kıldıktan sonra “Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya” diye niyet edilerek, öğle namazının farzı gibi Zuhr-i Ahir namazı kılınır. Kazası olmayanlar için bu nafile bir namazdır. Zuhr-i Ahir namazının kılınması zorunlu değildir.

Son olarak iki rekât vaktin sünneti diye namaz kılınır. Bu namaz sabah namazının kazası niyetiylede kılınabilir.

Cuma Namazının Fazileti ile ilgili ayet ve hadisler

“Ey iman edenler! Cuma günü namaza çağrılınca Allah’ı anmaya koşun, alışverişi bırakın. Bilseniz bu, sizin hakkınızda daha hayırlıdır. Namaz kılınınca yeryüzüne dağılın. Allah’ın lütfunu arayın. Allah’ı anın ki, felâh bulasınız.” (Cum’a, 62/9­10)

“Güneşin doğduğu günlerin en hayırlısı Cuma günüdür.” (Sünen-i Tirmizi Terc.,C.1, S.487.)

“Âdem o gün yaratıldı, o gün cennetten yere indirildi, o gün tövbesi kabul edildi ve o gün vefat etti, kıyamet günü de o gün kopacaktır. İns ve cinden başka hiçbir yaratık yoktur ki, tan yeri ağardıktan gün doğuncaya kadar ­kıyamet belki bu gün kopar korkusu ile­ kulak kabartmasın. Bir de o günün içinde bir saat vardır ki, bir Müslüman kul, tesadüfen, o esnada namaz kılıp Allah Teâlâ Hazretleri’nden bir hacetini dilerse, onu Allah Teala muhakkak ona verir.” (Tecrîd, III, 4­5; Müslim, Cum’a, 17)

“Birtakım kimseler ya cumayı terketmekten kesin olarak vazgeçerler, yahut da Allah onların kalplerini mühürleyecek, sonra kendileri muhakkak surette gafillerden olacaklardır.” (Müslim, Cum’a, 40)

İlginizi Çekebilir  Ölüm anında Müminlere verilen müjdeler

“Üç cuma namazını, aldırmayarak mazeretsiz bırakıp kılmayan kimsenin Allah, kalbini mühürler.” (et­Tâc, I, 273)

Cuma günü günah işlemeden selametle geçerse, diğer günler de selametle geçer.(İmam-ı Gazali)

Allah nazarında günlerin en kıymetlisi Cumadır. O, Kurban ve Ramazan bayramı gününden de kıymetlidir. (Buhari)

Cumadan faziletli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan efdaldır. (Deylemi)

Bir Müslüman, Cuma günü gusül abdesti alıp, Cuma namazına giderse, bir haftalık günahları af olur ve her adımı için sevap verilir. (Riyadun-nasıhin)

Cuma namazı ile ilgili soru ve cevaplar;

Soru: Kadınların cuma günü öğle namazlarını kılmak için cemaatin dağılmasını beklemesi gerekir mi?

Cevap: Ezan okunup vakit girdikten sonra öğle namazını kılabilirsiniz. Cemaati beklemeniz gerekmez.

Soru: Cuma hutbesinde konuşulur mu?

Cevap: Cuma hutbesinde konuşulmaz, konuşan birisine sus demek dahi doğru değildir.

Soru: Bazı sebeplerden dolayı Cuma vakti camiye yetişemedim kazasını kılabilir miyim?

Cevap: Cuma namazının kazası olmaz. O günün öğle namazını kılabilirsiniz.

Soru: İmam hutbeye başlamışsa ilk sünnet kılınabilir mi?

Cevap: Hutbe esnasında namaz kılınmaz.

Soru:Cuma namazı saat kaçta biter?

Cevap: Hutbede anlatılan konu, okunan sureler ve bulunduğunuz il/ilçeye göre değişkenlik gösterir. Zamana takılmadan namazlarımızı huşu içinde kılalım. Dualarımızı ederken esmaül hüsna anlamlarını bilerek Allah’ın isimlerini kullanarak isteyelim. Allah dualarımızı kabul etsin.

İlginizi Çekebilir  Beraat gecesi yapılacak ibadetler ve diğer konular

Soru:Cuma namazı alışveriş

Cevap: Alışveriş ve benzeri icare, sulh, sanat ve başka işlerle meşgul olup cuma namazından geri kalmak Hanefîlere göre tahrimen mekruh, onların dışındaki cumhura göre ise haramdır. Bu haramlık cumhura göre, hatibin önünde ezan okumaya başlandığı zamana mahsustur. Çünkü bu durumda cuma namazına gitmekten alıkonma söz konusudur. Nitekim Allah teâlâ bu hususta şöyle buyuruyor: “Cuma günü namaz için çağrıda bulunulduğu ,ezan okunduğu zaman, Allah’ı zikretmeye koşun, alış verişi bırakın.” Bu vakitte alış verişin haramlığı hakkında nas bulunmaktadır. Alış veriş dışındaki meşguliyetler de ona kıyas edilir, ister akit olsun ister olmasın, fark etmez. Çünkü bu sayılanların hepsi elde edilmesi istenen gayeyi gerçekleştirmeye, yani cuma namazının eda edilmesine engel olur.

Alışverişin yasaklanması ve cumaya acele etmenin farz olması keyfiyeti, sadece cuma namazı ile muhatap olanlara mahsustur. Cuma namazını kılması farz olmayan kadın, çocuk ve seferî için alışveriş yapmak yasak değildir.

Diğer vakit namazları nasıl kılınır ? öğrenmek için tıklayınız.

Yorum Yap