İlim Köşesi Namaz - Abdest

Hacet namazı nasıl kılınır ve Hacet duası nasıl yapılır?

Hacet namazı nasıl kılınır?, İstek namazı olarakta bilinen hacet namazı ile ilgili detaylı bilgilere bu konumuzdan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz ‘konuda neler var’ aracımızı kullanarak istediğiniz bilgiye kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

hacet namazı nasıl kılınır

Hâcet Namazı Nedir? (Dilek namazı)


Mümin kul Allâh-u Te’âlâ tarafından ihtiyacının giderilmesi için yatsı namazından sonra, özellikle seher vaktinde veya kerâhet vakti olmayan herhangi bir vakitte iki rekât veya dört rekât, bir görüşe göre on iki rekât namaz kılıp hâcetini (dileğini) Allah-u Te’âlâ dan ister. Biliyorsa hâcet duasını yapar.

Hacet Namazının Duası (Hacet duası)


Nitekim Abdullâh ibni Ebî Evfâ (Radıyallâhu Anh)dan rivayet edilen bir hadîs-i şerifte Resulullah (sallallahualeyhivesellem) şöyle buyurmuştur:

“Her kimin Allâh-u Te’âlâ’dan yahut Âdemoğullarının herhangi birinden bir hâceti olursa güzelce abdest alsın, sonra iki rekât namaz kılsın, daha sonra da Allâh’a senâda ve Nebî (sallallahualeyhivesellem)e salevâtta bulunsun.

İlginizi Çekebilir  Dolu mezara ikinci defin yapılabilir mi?

Yani:

hacet namazı duası

‘Bütün hamdler âlemlerin Rabbi olan Allâh-u Te‘âlâ’ya mahsustur. Ey Allâh! Efendimiz Muhammed’e ve âl-i ashâbına salât-ü selâm eyle diyerek Allâh-u Te‘ âlâ’ya hamd-ü senâda ve Nebî (sallallahualeyhivesellem)e salevatta bulunsun.

Daha sonra:

hacet namazı

‘O çok sabırlı ve lütufkâr olan Allah’tan başka hiçbir İlâh yoktur. O büyük Arş’ın Rabbi olan Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Bütün hamdler âlemlerin Rabbi olan Allah’ a mahsustur.
Ben Senden; rahmetini kazandıran ve mağfiretini ciddi mânâda hak ettiren şeyler(e muvaffakiyet) isterim. (En büyük cihad sayılan nefisle cihatta ruh canibimi nefis cihetime galip kılarak, neticede) her türlü (ibâdete ve) iyiliğe ganimet gibi ulaşmayı, her günahtan da kurtulmayı dilerim.

Ey acıyanların en merhametlisi! Benim için bağışlamadığın bir günah, feraha çıkartmadığın bir dert ve razı olup da halletmediğin bir hâcet bırakma’ desin. Daha sonra dünya ve ahiret işlerinden ne murad ediyorsa onu Allah’tan İster, böyle yaptığı zaman hiç şüphesiz o iş takdir edilir.”
(Tirmizî, Salâtu’l-hâce, no:479, 2/2 İbnü Mâce, Salâtu ’l-hâce, no: 1384, 1/441)

İlginizi Çekebilir  Allah kimleri sevmez?

Hacet namazı nasıl kılınır?


“et-Tecnîs” isimli eserde hacet namazı nasıl kılınır? konusu ile ilgili zikredildiğine göre; merîn bir Hadisi şerifte:

“Hâcet namazı için yatsı namazından sonra dört rekat kılınır; birinci rekâtında Fâtiha-i Şerife’den sonra üç kere Ayete’l Kürsî, diğer üç rekâtın her birinde ise bir Fâtiha ve birer İhlâs, Felak ve Nâs sûreleri okunur. Bu namazı kılan dört rekâtı Kadir Gecesi’nde kılmış gibi olur”

buyrulmuştur. Daha sonra eserin sahibi: “Meşâyihımız: “Bu namazı kıldık ve hâcetlerimiz yerine geldi’ demişlerdir” şeklinde bu namazın mücerreb olduğuna bir açıklama yapmıştır. (İbnü Âbidîn, Reddü’l-muhtâr; 2/28)

Yorum Yap