Editörün Seçtikleri İlim Köşesi

İlmin Fazileti Nedir? İlim ile ilgili ayet ve hadisler

İlmin Fazileti‘ne dair çok güzel sözler söylenmiştir; Hz. Ali (radıyallahu anh) talebesi Kümeyl’e;‘Ey Kümeyl ! İlim maldan daha hayırlıdır. Çünkü ilim seni korur, malı ise sen korursun. İlim hâkim, mal mahkûmdur. Harcamak malı azaltır. İlim ise harcamak ile çoğalır.’ demiştir.

İlmin Fazileti

İlmin Fazileti ile ilgili; Fetih el-Musûli ”Bir hasta yedirilmez, içirilmez ve tedavi edilmezse ölmez mi ? İşte kalp de aynen böyledir; üç gün arka arkaya ilim ve hikmetten menedilirse ölür.” İlimden yoksun bir kimsenin kalbi, hasta ve ölüdür. Bunun üzerine bir de dünyayı sever ve onunla meşgul olursa bütün hissiyatını kaybeder.

Hasan Basri ”Âlimlerin mürekkebinden damlayan mürekkep, şehitlerin kanı ile tartılır da, âlimlerin mürekkebi şehitlerin kanından daha ağır gelir demiştir.
O bir de

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

” Ey Rabbimiz! Bize hem dünyada hem de âhirette iyilik ver”
âyetindeki dünyadaki iyiliğin ”ilim ve adalet”; âhiretteki iyiliğin ise ”Cennet” olduğunu söylemiştir.

İlginizi Çekebilir  Namazı huşu ile kılmanın püf noktaları

Hikâye edildiğine göre Hz. Lokman (aleyhisselam) oğluna şöyle demiştir; ”Oğlum! Âlimlerle beraber ol. Onların dizinin dibinden ayrılma, Zira Allah, semanın bereketli yağmuruyla yeryüzünü dirilttiği gibi hikmet nuruyla da kalbleri ihya eder.”

Hikmet ehlinden bazısı ”Bir âlim öldüğünde sudaki balıklar da havadaki kuşlar da ağlar. Onun siması belki kaybolur ama zikir ve hatırası asla unutulmaz.” demiştir.

İlmin fazileti

İlmin fazileti ile alakalı ayetlerden bazıları şunlardır;

شَهِدَ اللّهُ أَنَّهُ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ وَالْمَلاَئِكَةُ وَأُوْلُواْ الْعِلْمِ قَآئِمَاً بِالْقِسْطِ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ

Allah, melekler ve ilim sahipleri, ondan başka ilâh olmadığına adaletle şâhitlik ettiler. O’ndan başka ilâh yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir. / (Al-i İmran 18)

وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ وَمَا يَعْقِلُهَا إِلَّا الْعَالِمُونَ

İşte bu temsilleri biz insanlar için getiriyoruz. Onları ancak bilginler düşünüp anlarlar. / (Ankebut 43)

İlginizi Çekebilir  Ölüm için hazırlık yapmak

وَمِنَ النَّاسِ وَالدَّوَابِّ وَالْأَنْعَامِ مُخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ كَذَلِكَ إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاء إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ غَفُورٌ

İnsanlardan, (yeryüzünde) hareket eden (diğer) canlılardan ve hayvanlardan yine böyle çeşitli renklerde olanlar vardır. Allah’a karşı ancak; kulları içinden âlim olanlar derin saygı duyarlar. Şüphesiz Allah mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır. / (Fâtır 28)

قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ

De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” / (Zümer 9)

İlmin fazileti ile ilgili hadislere örnek olarak ise şunlar verilebilir;

Allah kimin hakkında hayır murad ederse, onu dinde derin anlayış sahibi yapar / (Buhâri, ilim 10; Muslim imâret, 175)

İnsanlar, altın ve gümüş madenleri gibi birtakım madenlerdir. Dinde derin anlayış sahibi oldukları takdirde onların cahiliyet devrinde hayırlı olanları, İslâm’da da hayırlı olanlarıdır. / (Buhâri, ilim 10)

İlginizi Çekebilir  Dualar neden kabul olmaz - Sebepleri nelerdir?

Âlimin, cehaletle ibadet edene olan üstünlüğü benim, ashabımdan edna birisine olan üstünlüğüm gibidir. / (Tirmizî, ilim 19)

1 yorum

Yorum Yap