İlim Köşesi

Namaz kılarken ağlamak namazı bozar mı?

Namaz kılarken ağlamak namazı bozar mı ?, Kişi cemâatle kıldığı bir namazda imamın okuyuşundan etkilenerek ağlayacak olsa bakılır; şayet bu tavrı huşûdan kaynaklanmışsa namazı bozulmaz. Yok, eğer sadece sesin ahengi ve nağmenin güzelliğinden kaynaklanmışsa namazı bozulur.

Bir hastalıktan veya malın yahut arkadaşın kaybı gibi başa gelen herhangi bir musibetten dolayı sesli olarak ağlamak, “Ah, uh” demek, bezginlik göstermek için ‘üf’ demek namazı bozar.

Namaz kılarken ağlamak namazı bozar mı

Her zaman namaz kılarken ağlamak namazı bozar mı ? Şu kadar var ki; ağlamak cennet veya cehennemin hatırlanmasından kaynaklanıyorsa namazı bozmaz. Çünkü bu ağlamak huşûnun çokluğuna delâlet eder.
Peygamber efendimiz (sallallahualeyhivesellem) hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır;

“Cenâb-ı Hakk’a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer.”(Feyzü’l-kadir, 6/48, Hadis No: 8382; Haşiyetü’t-Tahavi, Şerhu Nuru’l-İzah, I/325)

Herhangi bir ağrı veya musibetten dolayı sesli ağlamak da namazı ifsad eder. Ancak kendine hakim olamayacak derecede hasta olan bir kimsenin “Ah, oh” demesi veya inlemesi namazı bozmaz.

İlginizi Çekebilir  Namazı huşu ile kılmanın püf noktaları

Namaz kılarken ağlamak namazı bozar mı?, konusu için kaynak alınan eser;
[Îmân-İslâm İlmihâli – Ahmet Mahmut Ünlü ]

Yorum Yap