Editörün Seçtikleri İlim Köşesi

Öğle ve yatsı namazının son sünnetini dört rekat kılmanın fazileti

Öğle ve yatsı namazının son sünnetini dört rekat kılmanın fazileti

Öğle ve yatsı namazının son sünneti dört rekat olarak kılabilir mi?

Evet, Öğle ve yatsı namazının son sünnetini dört rekat kılmanın fazileti büyüktür.
Konu ile ilgili hadisi şerif’ler;

Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu aleyhi ve sellem)’in hanımı Ümmü Habibe (Allah ondan razı olsun) anlatıyor: Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdular:

Kim, öğle namazından önce ve sonra dört rekât namaz kılarsa Aziz ve Celil olan Allah, ateşi onun etine haram kılar. (Ümmü Habibe Allah ondan razı olsun şöyle demiştir: bu hadis-i şerifi) İşittiğimden beri bu namazları terk etmedim. (Sünenü’n-Nesai)

Öğle ve yatsı namazının son sünnetini dört rekat kılmanın fazileti ile ilgi başka bir hadisi şerifte şöyle buyurulmuştur.

El-Berâ b. Azib (Allah ondan razı olsun)’dan, Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Her kim öğlen namazından önce dört rekât namaz kılacak olursa sanki geceden dört rekât teheccüt kılmış gibi olur. Kim de o dört rekâtı yatsıdan sonra kılacak olursa sanki kadir gecesinden dört rekât teheccüt kılmış gibi olur.”(Et-Taberânî, Mucemu’l-evsât: 6332; es-Suyûtî, Cami’u’l-Ehadis: 22802)

İlginizi Çekebilir  Peygamber efendimizin görünüşü nasıldı?

Aynı rivayetin bir bölümünü İbn Ebî Şeybe, Abdullah b. Anır tarıkıyle mevkuf olarak zikretmiştir. Fakat ehlince malumdur ki bu çeşit rivayetler yani sevabı ve fazileti takdir eden rivayetler hükmen merfudurlar.

“Her kim yatsı namazından sonra dört rekât namaz kılacak olursa sanki kadir gecesinden dört rekât teheccüt kılmış gibi olur.” (İbn Ebî Şeybe, el-Musannef bab: fi erbai rekeatin bade’l-iş’a: 7351 c:5 shf: 100)

Öğle ve yatsı namazının son sünnetini dört rekat kılmanın fazileti

Netice olarak Öğle ve yatsı namazının son sünnetini dört rekat kılmanın fazileti hakkında eser varit olmuştur. Her ne kadar iki rekât olarak kılınması güzel ise de dört rekât kılınması daha bir güzeldir.

Allah Teâlâ bizleri mükâfatlandırmak, kusurlarımızı bağışlamak için birçok kolaylık sağlıyor. Yeter ki kul, gayret gösterip bu ibadetleri yerine getirsin de kurtulsun.

Ne hikmetse insanlar, sağlanan bu imkânlardan yararlanma yerine günahları çoğaltmakla meşgul. Rabbim bizleri uyandırsın!

İlginizi Çekebilir  Dua Türkçe mi Arapça mı yapılmalıdır ?

[Fatih Kalender – Hüsamettin Vanlıoğlu (İsmailağa Cemati Hocaları)-(Fıkhî Suallere Cevaplar)]

Öğle ve yatsıdan sonra dört rekat namaz nasıl kılınır?

Öğle namazının son sünnetini dört rekat kılmak müstahabdır. Her iki rekatta selam vererek ya da dört rekatın sonunda selam verilerek kılınabilir. Dört rekat sonunda selam verilerek kılınacak ise, ilk oturuşta Rabbenâ âtinâ duası okunmaz. Üçüncğ rekat için kalkıldığında yine Sübhaneke okunur. Sonra ki iki rekatta evvelki gibi kılınır yalnız son tahiyyatta Rabbenâ âtinâ duası okunur.

Yatsı namazının son sünnetinin dört rekat kılınışı ise, Son sünnet dört rekat kılınacak ise ilk sünnet gibi kılınır. Bununla beraber iki rekatta bir selam vererekte kılınabilir. Bu takdirde her iki rekatın ka’desinde “Tahiyyat ile Salavatlar” ve “Rabbena atina” duası okunur.

Yorum Yap