Editörün Seçtikleri İlim Köşesi

Ölüm sancıları müminlere hafifletilir mi?

Ölüm sancıları müminlere hafifletilir mi?

Ölüm sancıları müminlere hafifletilir mi?

Hz. Ali (r.a) rivayet ediyor: Resûlullah (sallallahualeyhivesellem) ölüm döşeğinde olan ensardan bir sahabenin başucundaydı. Ölüm meleğinin onun başının üzerinde beklemekte olduğunu gördü. Ona,

“Ey ölüm meleği! Ashabıma karşı yumuşak davran; zira o mümindir” dedi. Bunun üzerine ölüm meleği şöyle dedi:

– Ey Muhammedi Sana müjdeler olsun. Ben bütün müminlere yumuşak davranırım. Ey Muhammed! Allah’a yeminle söylüyorum ki, ben bir insanın ruhunu alırım. Onun ailesinden birisi, kendini oyana buyana atarak bağırıp çağırdığı zaman şöyle derim:

– Bu haykırışlar da nedir? Allah adına yemin ederim ki, biz ona ne zulmettik ne de ecelini ileri ya da geri aldık. Onun ruhunu almakla da hata etmiş değiliz. Eğer Allah’ın işine rıza gösterirseniz mükâfat kazanırsınız. Yok, razı olmaz da öfkelenir, kendinizi âdeta parçalamasına bağırıp çağırırsanız, bu yaptığınızdan dolayı günah kazanırsınız. Biz şimdilik size bir sıkıntı verecek değiliz. Ama sizden de bir alacağımız var onu almak için geri döneceğiz. O halde bu kötü işleri yapmaktan sakının.

İlginizi Çekebilir  Ölüm için hazırlık yapmak

Karada veya denizde nerede yaşıyor olursa olsun, ben herkesin yüzünü günde en az beş defa sıvazlarım. Onları büyüğünü, küçüğü hulâsa hepsinin kim olduğunu bilirim.

Ey Muhammed! Allah adına yemin ederim ki, Allah Teâlâ emretmedikçe, ben bir sivrisineğin dahi canını alamam. (Heysemî, ez-Zevâid. 2/325-326)

Ebû Said el-Hudrî (r.a) rivayet ediyor:

Resûlullah (sallallahualeyhivesellem) bazı kişilerin aralarında gülüştüklerini gördü. Yanlarına varıp,

“Şayet lezzetleri kesip atan ölümü çokça ansaydınız, elbette şu an sizi gördüğüm halde olmazdınız. Ölümü çokça hatırlayın, buyurdu. Sonra dedi ki,

-Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçedir ya da cehennem çukurlarından bir çukur… ‘ (Tirmizî, nr.2460)

Yorum Yap