İlim Köşesi

Regaip kandilinde yapılacak ibadetler

Regaip kandilinde yapılacak ibadetler, Regaip kandilinde kılanacak namazlar, Regaip kandilinde okunacak dualar‘dan önce Regaib kelimesinin ne anlama geldiğini inceleyelim.

Regaip-kandilinde-yapılacak-ibadetler

Regaip kandilinde yapılacak ibadetler

Regaib; Çok rağbet edilen, kıymetli, değerli, nefis anlamlarına gelen ragibe kelimesinin çoğuludur.
Bu anlamlara göre Regaip gecesi denildiğinde; çok lütuflu ve ihsanla doku, değeri ve kıymeti büyük, çok iyi değerlendirilmesi gereken gece anlamı anlaşılır. Bu gece Allah Te’ala lütuflarını sağanak sağanak yağdırmaktadır.

Regaip kandili nedir?

Müslümanlar arasında Regaip gecesi Peygamber efendimizin (sallallahualeyhivesellem) dünyaya teşriflerinin ilk adımı olan anne rahmine şeref verdiği gün olduğuna inanılmaktadır.
(Şu var ki Hz.Amine’nin alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber efendimize (sallallahualeyhivesellem) o gece hamile olduğunu anlamış olabileceği düşünülebilir.)
(Bilmen, Ömer Nasuhi, Büyük İslâm İlmihali, s.187, Bilmen Yayınevi, İstanbul, 1990)

regaip-kandili-nedir.jpg

Regaip kandili nedir?

Peygamber efendimizin doğuşuyla yeryüzü nasıl küfür ve cehaletten kurtularak bir mutluluğa boğulduysa, dünyaya teşriflerinin ilk adımı olan bu gece de müslümanlarca sevinçle karşılanmaktadır. Manevi değeri büyük olan bu gecenin diğer bir özelliği ise Ramazan ayının habercisi olmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Cemaatle Namaz Kılmanın Fazileti

Peygamber efendimizin (sallallahualeyhivesellem) Regaip kandilinde kıldığı namaz
Peygamber efendimiz (sallallahualeyhivesellem) mazhariyeti konusu için bu gecede Allah’a şükür için 12 rekat namaz kılmışlardır. Bu geceyi ibadet ile geçirmenin sevabı pek çoktur.
(Bilmen, a.g.e, s.187)
Başka zaman okunan her Kuran harfi için on sevap veriliyor ise, Bu sevap Recep ayında yüzleri geçmekte Regaib kandilinde ise daha da katlanmaktadır. Kaza ve nafile namazların sevaplarıda diğer zamanlara oranla kat kat daha fazladır.

regaib-kandili-mesajlari

Regaip kandili mesajları

Regaip kandili mesajları

Mübarek gecelerde sevdiklerinizi ziyaret edin ziyaret edemediklerinizi arayın ya da mesaj göndererek kandillerini tebrik edin.

Regaip kandilinde okunacak dualar

Dua ibadettir. Regaib kandilinde duanın önemi büyüktür. Çünkü peygamber efendimiz (sallallahualeyhivesellem) bu gecede yapılacak duaların Allah katından geri çevrilmeyeceğini bildirmişlerdir.
[Suyûtî, Celâlüddin, Câmiu’s–Sagîr, (Feyzü’l–Kadir’le birlikte), III/454, Beyrut, 1972]

regaip-kandili

Regaip kandilinde yapılacak ibadetler

Kandil gecelerinin değerlendirilmesi – Regaip kandilinde yapılacak ibadetler

 1. Kur’ân-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekanlarda Kur’ân ziyafetleri verilebilir bu ziyafetlere katılınabilir. Allah’a olan bağlılık,sevgi ve saygı duyguları kuvvetlendirilmeli.
 2. Peygamber efendimize sallallahualeyhivesellem salavat getirilmeli, O’nun şeffatini umarak ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
 3. Kaza ve nafile namazlar kılınmalı, varsa o geceye özel namazlarda ayrıca kılınabilir. Kandik gecesi ibadette ihsan şuuru ile geçirilmeli.
 4. Tefekkürde bulunulmalı.
  Ben kimim?, nereden geldim?, Allah’ın benden istedikleri neler?, O’nun rızasını kazanmak için neler yapıyorum? gibi konular başta olmak üzere kişi derin düşüncelere girmeli.
 5. Geçmişin muhasebesi yapılmalı yanlışlardan uzaklaşılmalı ve geleceğin planı yapılmalı (kılınmıyorsa muhakkak namaz kılınmalı)
 6. Samimi bir şekilde istiğfar(tevbe) edilmeli. Geçirilen gece sonra gece gibi düşünülmeli ve fırsat bilinerek değerlendirilmeli.
 7. Bol bol zikir yapılmalı.
 8. Müminlerle helalleşip birbirimizi sevdiğimizi söyleyelim.
 9. Gönlünü kırdığınız insanların gönülleri alınmalı, küs ve dargın olanlar barıştırılmalı.
 10. Hem kendimiz hem de mümin kardeşlerimiz için dualar edilmeli.
 11. Sevdiklerimiz aranarak hal ve hatırları sorulmalı.
 12. Öksüz, yoksul, kimsesiz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip hediye ve sadakalarla mutlu edilip hayır duaları alınmalı.
 13. Dini sohbetler, toplantılar düzenlenmeli ya da bunlara katılınmalı.
 14. Sabah, akşam ve yatsı namazları cemaat ile birlikte kılmaya özen gösterilmeli.
 15. Sahabe, ulema, alim ve hocaların türbeleri ve kabirleri ziyaret edilmeli, fatiha okunmalıdır.
 16. Vefat etmiş yakınlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli.
 17. Sevdiklerimizi, büyüklerimizi, dostlarımızı, anne ve babalarımızı ziyaret etmeli mümkün değilse telefonla arayarak ya da mesaj atarak kandilleri tebrik edilmeli.
 18. Mümkünse oruç tutulmalı. Regaip kandilinde tutulacak oruçlar
İlginizi Çekebilir  Misvak nedir, nasıl kullanılır - Misvak kullanmak sünnet midir?

Mübarek geceler ile ilgili o güne ait hususi bir ibadet yoktur. Elimizden geldiğince o geceyi namaz kılarak, kuran okuyarak ve bol bol dua ederek geçirmeye özen gösterelim.

Mübarek gün ve zamanlarda yapılacak ibadetler daha faziletlidir. Regaip kandilinde yapılacak ibadetler şeklinde gördüğünüz konular ve yazılardaki ibadetlerde herhangi bir sakınca yoktur. Elimizden geldiğince ibadet ve dua ederek gecemizi değerlendirmeye çalışalım, selam ve dua ile..

Yorum Yap