Editörün Seçtikleri İlim Köşesi

Salavatın Önemi

Salavatın Önemi, Peygamber efendimiz’in ( sallallahualeyhivesellem ) ismini duyduğunda her müslüman salavat getirmelidir hatta bu bizlerin ihmal edilmeyecek görevimiz ümmetine çok düşkün olan peygambere ( sallallahualeyhivesellem ) bir vefa borcumuzdur.

salavatın önemi

Salavatın Önemi

Salavatın Önemi ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur;

“Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.” (Ahzab, 33/56)
veya “tam bir teslimiyetle ona teslim olun.”

Peygambere Allah’ın salât etmesi, rahmet etmek; meleklerin ve bizim salât etmemiz de onun için rahmet duası etmek anlamına gelir. O’nun rahmete erişmesi demek bizlerin (ümmetininde) rahmete ulaşması demektir. Çünkü onun tek kaygısı ümmeti idi.

Bir gece sabaha kadar ümmeti için Rabbine yakardıktan sonra Allah ona Cebrail(a.s) ile;

“Biz seni ümmetin hakkında hoşnut edeceğiz ve asla üzmeyeceğiz.” (Müslim, İman: 346.) şeklinde haber göndermiştir.

İsra Suresi 79. âyet’te geçen ”Övülmüş Makam” ile peygamberimize (sallallahualeyhivesellem)’e şefaat makamının verileceği müjdelenmiştir. Bu durum da bizi Allah’ın Resulünü çok sevmeyi ve O’nun ile çok yakın ve sıcak bir ilişki içinde olmaya davet etmektedir. O’na salavat getirmekte bu ilişkiyi en sıcak şekilde kurmamızı sağlayan ve pekiştiren en önemli vasıtadır.

İlginizi Çekebilir  Cemaatle Namaz Kılmanın Fazileti

“Ey iman edenler, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.” âyetinin emri gereği olarak, ömürde bir defa salavat getirmek farz, sonraları her ilk duyuşta vacip, aynı yerde tekrarlanmalarda ise sünnet olduğu ifade edilmiştir. Salavatın Önemi konumuzu inceledikten sonra salavatın fazileti konumuzuda incelemek için tıklayınız.

Meleklerin Salavat getirenlere duası;

Anlaşılan odur ki, getirilen salat–ü selamdan hem Rabbimiz, hem de melekleri razı olmakta, ayrıca melekler salavat getirenlere de dua etmekteler. Salavatın önemi ve büyüklüğü meleklerin bizlere ettiği dualardanda anlaşılmaktadır.
Hadis kitaplarında görüyoruz ki, Efendimizin (sallallahualeyhivesellem ) Cennet’teki makamının yükselmesine sebep olan salavatı okuyan insana melekler,
”Allah da senin makamını yükseltsin” diye dua ederler, diğer melekler de bu duaya amin diyerek iştirak ederler, Salavat getiremeyene ise, “Allah da senin makamını yükseltmesin!” diye tepki göstermektedirler, diğer melekler de bu tepkiye amin diyerek iştirak etmektedirler.

Buyrun konu vasıtası ile bir salavat getirelim 🙂 ;

“Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed”

İlginizi Çekebilir  Namazdaki tesbihatların ve duaların anlamları

O’nun ismini duyduğunuzda salavat getirmeyi unutmayın…

 

Yorum Yap