Editörün Seçtikleri İlim Köşesi

Vesvese nedir?

Vesvese Nedir?

Vesvese, gizli sestir. Vesvese şeytan ve nefsin kalbe attığı alçak hatıra, hayırsız, faydasız ve kötü düşüncelere verilen isimdir.

Vesvese, hem şeytanın hem de nefsin vesvesesi olarak Kur’an-ı Kerim’de ayrı ayrı  geçmektedir.

Nefis vesvesesine işaret edilen ayet;

“Andolsun ki, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne gibi vesveseler verdiğini biliyoruz ve biz ona şah damarından daha yakınız.” (Kâf, 50/16)

Şeytanın vesvesesi ile ilgili ayet’te ise şöyle buyurulmaktadır;

“Şeytan Adem’e vesvese verdi.” (A’raf, 7/20; Tâha, 20/120)

manasına gelen bir çok ayet de şeytanın vesvesesine delalet etmektedir.

İnsanın gönlünden geçirdiği gizli duygular ve kendi kendine söylediği, vehimler,hatıralar,kararlar ve bunlar gibi bütün bâtınî şuur durumlarını Nefsin vesvesesi içine alır. Nefsin vesveseleri o kadar gizlidir ki bunları melekler bile bilemeyebilir. Onları sadece Allah bilir. Nefsin vesvesesi şeytanın vesvesesinden daha gizlidir. Nefis şeytandan daha müthiş bir düşmandır.

İlginizi Çekebilir  Kibirden kurtulmanın yolları nelerdir?

Konu ile ilgili Peygamber efendimiz (sallallahualeyhivesellem) şöyle buyurmuşlardır;

“Senin en büyük düşmanın nefsindir.” (Keşfu’l-Hafa, I/143)

Nefis ve şeytan verdikleri vesveseler ile insanı sapkınlığa düşürmek ve hak yolundan alıkoymak isterler. İnsanın aklını çelerek onu salih amellerden vazgeçirmek, geçici dünyanın zevk ve kaprisleri peşine düşürerek onu sefil etmek isterler.

Vesvesenin ilk görüldüğü yer kalptir. Buradan da diğer azalara yayılır. Eğer vesvese kalpte kabul edilmez ise hayalde edep dışı tasvirlele görülür.Düşüncesi bunlarla meşgul olan bir insan bir müddet sonra bu düşünceleri kalbindede görür. Şeytanda bu yol ile istediğine ulaşır.

Halbu ki kalpte kabul edilmeyen vesvesenin insana hiçbir zararı yoktur. Çünkü vesvese hayalden öte geçememiştir ve insan aklına gelen kötü düşüncelerdende sorumlu değildir.

Vesvesenin kalpte kabul görmediğini nasıl anlarız?

Kalp gelen vesvese’den dolayı üzülüyor ve ürperiyor ise bu durum vesvesenin kalpte kabul görmediğine işarettir.

İlginizi Çekebilir  Gaflet Uykusundan Uyanmanın Belirtileri Nelerdir ?

Vesvese neden gelir?

Boş eve hırsız girmeyeceği gibi İmanın bulunmadığı kalbe’de vesvese uğramaz. Vesvese korkulacak bir şey değildir. İnsana vesvese’nin gelmesi onda iman olduğunun göstergesidir.

Konu ile ilgili;

Peygamber efendimiz (sallallahualeyhivesellem)’e gelen bir sahabe;

“Ya Rasulallah, vesveseye müptelayım.” demiş peygamberimizde;

“Endişe edilecek bir şey yok; o mahz-ı imandır, imanın ta kendisidir.” (Müslim, İman 211; Müsned, 2/456; 6/106) diye buyurmuşlardır.

Yani şeytan kalbinizde imanı görmüştür ve onu sizden çalmak için size vesvese vermektedir.

Vesvese kalbe ait değildir.

Vesvese kalbe ait değildir. Eğer kalbe gelen vesvese kendine ait olsaydı ondan rahatsızlık duymaz ve tedirgin olmazdı. Zaten vesvese’den rahatsız olmayacak kalp ile şeytanda uğraşmaz.

 

Yorum Yap